Školní akce - čtvrtek 23.8.

23. srpna 2007 v 20:38 | Vencík |  Finsko - Vencíkův finský příběh...

Dneska po ránu jsme měli s Erkkim stejný předmět jako minulý čtvrtek odpoledne, takže jakousi naší fytopatologii. V učebně opět pokračoval ve svém výkladu o kořenovníku vrstevnatém (Heterobasidion annosum) a přípravcích ROTSTOP a UREA. Ve Finsku se používají k natírání pařezů při těžbě a mají zabraňovat šíření kořenovníku (houba) pomocí spór přes nově vzniklé pařezy do kořenů. Erkki nám ukazoval grafy o tom, jak je to účinné a my jsme nějak nevěřily... U nás se to totiž nepoužívá a kdyby to byl až takový lesácký zázrak, tak by se to určitě dostalo i k nám;-)

Na druhou půlku dopoledne jsme vyjeli dvěma autama kamsi za Pieksämäki do lesa. Byly to mladé borovice a místy byly pozdechané. Kořenovník, no, dejme tomu... Ale že je smrk proti kořenovníku odolnější než borovice a že kořenovník napadá i břízu, no, možná jsem velkej skeptik, ale tomu prostě nemůžu jen tak věřit!! Takže ověřuju, ověřuju... A až se to dozvím, tak napíšu info:-)

Teď jedna pozitivní věc na našem dopoledním výjezdu: Zuzka objevila na borovici hálku obaleče prýtového (Rhyacionia buoliana) i s housenkou uvnitř, takže jsme tohle "zvířátko" viděly poprvé živě:-)

Odpoledne jsme měli ekologii lesa, finsky Metsäekologia s Tiinou, což je taková o několik málo let starší blondýnka, se kterou se výborně mluví, protože anglicky umí asi tak jako my:-) Ekologie lesa ve Finsku není nejnudnější předmět na škole, tak jako u nás, ale je to o kytičkách, o půdě, o stromech a tak:-) Takže jsme samozřejmě vyrazili ven...

Protože my (Zuzka a já) víme něco málo latinských názvů, Tiina všechny finské a latinských taky něco málo, a anglické názvy nezná nikdo z nás, nafasovali jsme dvě A4 názvů, kde v jednom sloupečku byly finské, v dalším latinské a ve třetím anglické - ale ty nám byly opravdu na dvě věci. Latinské názvy borůvky a brusinky samozřejmě víme, problém nastal u mechů a lišejníků, protože ty neznáme ani česky, natož latinsky... A ke všemu tady rostou ještě jiné než u nás... Naštěstí se nám podařilo doptat se našich spolužáků aspoň na finské názvy a pak už se to dalo:-)

Protože jsme se občas se Zuzkou při finských výkladech (kde tušíme jen to, že asi vypráví něco o lese...) trošku nudily, tak jsme zkoumaly lišejníky a jsou tady opravdu hezké kousky:-) Je jich tady spousta jak na zemi, tak i na stromech... Přidávám jednu epesní ukázku, ostatní obrázky jsou zde.

Kromě poznávání druhů rostlin a lišejníků se ještě prváci učili zacházet s výškoměrem a přírůstovým nebozezem. Co mi přišlo zvláštní, a u nás na škole si to nějak neumím představit, tak každej si mohl do nějaké té borovice vyvrtat svou vlastní dírku a na válečku, který takto vznikl, si spočítat letokruhy:-) Borovice jsou chudáčci, ale není nad vlastní zkušenost...

Omlouvám se, že je dnešní příspěvek možná trochu moc lesáckej... příště se zkusím polepšit:-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lena 3let:) | 26. září 2007 v 15:09 | Reagovat

prave naopak (i pro nas nelesaky) je to moc pekne popsane, poutave a zajimave - jen tak dal:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.