Školní akce - středa

23. srpna 2007 v 20:08 | Vencík |  Finsko - Vencíkův finský příběh...

Ve středu ráno nás čekal předmět s anglickým názvem Forest Regeneration, finským názvem Metsähoito a česky by se to dalo přeložit asi jako "obnova lesa". Protože ve Finsku je pořád ještě hezké letní počasí a les začíná vlastně hned za poslední školní budovou, zdrželi jsme se v učebně asi pět minut a vyrazili jsme do lesa:-)

Tenhle předmět je pro prváky a učili se tam cosi podobného tomu, čemu se u nás říká věková skladba. Bylo to takové pohodové dopoledne, kdy jsme pokaždé někde zastavili, poslechli si něco ve finštině a pak nám Jukka krátce povykládal něco anglicky a nedejbože měl nějaký lesácký dotaz:-) Tak se nás třeba ptal, co je to za břízu, jestli pýřitá (Betula pubescens) nebo bradavičnatá (Betula pendula) - to je ta naše "normální". Tak tam dojdu, šáhnu si na větvičku, mrknu na listy, tipnu si "pendula", trefím se a myslím si, že v pohodě... Jenže přišla otázka "Why?" Jenže okecat v angličtině, že ta větvička není chlupatá, když člověk neví, jak se řekne "chlupatý" je docela nadlidskej úkol:-)

Ale sem tam jsme si s Jukkou povyprávěly trošku líp a získaly jsme i zajímavé info:-) Třeba o tom, že paseka ve Finsku může mít až 25 ha!! (U nás max. 1 ha, na výjimku 2 ha.) Že bříza bradavičnatá je kvalitnější než bříza pýřitá... A taky jsme viděli, jak vypadá poškození borovice ohněm a břízy mrazem... Jen sakra pořád nechápu, jak jim tady můžou tak dobře růst borovice:-(

Ale úplně nejlepší věc jsem se dozvěděla od našeho spolužáka Henrika (a opravdu nevím, jestli se to píše zrovna takhle) z Pieksämäki, a to že v Pieksämäki existuje jeden větší florbalovej (= salibandy) tým a hodně malých a neměl by být problém něco sehnat:-)

Odpoledne nás čekala dendrologie s Errkim. První část byla v učebně, což jsem po chvilce vzdala a šla jsem na net... Na druhou půlku (takže asi od čtvrt na tři do čtyř) jsme se přesunuli ven, kde jsme procházeli po pěšině kolem jezera Hautonen (to je ta moje běhací) a poznávali jsme nějaké stromy. Poznat smrk, lísku nebo jilm nebyl problém, ale zase jsme se dostali k oblíbeným břízám a zase jsem si to tipla a trefila jsem se a zase přišla tradiční otázka: "Why?" a zase jsem zkrachovala na tom jednom slově - "chlupatý":-) Kdo by to byl řekl, že zrovna tohle bude jedno z nejpotřebnějších slov?!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.