Školní akce - úterní výjezd s těžbou

23. srpna 2007 v 18:45 | Vencík |  Finsko - Vencíkův finský příběh...

V úterý jsme vyrazili s druhákama na výjezd z těžby. Asi jsem to ještě nenapsala, ale když je někdo tady v Nikkarile druhák, vůbec to neznamená, že je mu nějakých dvacet, jednadvacet nebo tak... Nevím, kolik je nejstaršímu druhákovi, ale úplně jistě vím, že Thuja v pondělí oslaví 30. narozeniny a to je až druhá nejstarší... Některým současným prvákům je taky třeba 25 nebo tak, v tomhle je to tady trošku jiné než u nás.

Ale zpět k naší těžbě... Vyrazili jsme v 8 ráno od hlavní budovy školy. Na výjezdy se tady nejezdí autobusem, tak jako u nás, ale naskládali jsme se do dvou dodávek a jeden kluk jel svým autem. Co nás překvapilo nejvíc (na naší škole by se to totiž nikdy nestalo): jedno auto řídil náš učitel Timo a druhé jeden z našich spolužáků. Však se nás taky hned první den ptali, jestli máme řidičák, abysme případně mohli jezdit do města autem...

Náš výjezd z těžby měl být zaměřený na těžbu dřeva na ostrovech. Vyrazili jsme tedy směrem na Varkaus (je od nás necelých 40 km), jímž jsme projeli a pokračovali jsme dál za město až k jezeru. Na zdejších jezerech je zajímavé, že jsou propojené s velkým finským jezerem Saimaa systémem plavebních komor.

Na břehu jezera na nás čekala loď, na které se běžně vozí dřevo. Nastoupili jsme na ni a pluli jsme k jakémusi ostrovu. Po úvodním výkladu ve finštině, jenž mi samozřejmě připadal pekelně dlouhý, neboť nerozumím ani slovo, jsme šli do lesa a dívali jsme se, jak pracuje harvestor v probírkách.

A bylo to zajímavé, protože to bylo "trošku" jiné než u nás... U nás je totiž zvykem, že harvestor jezdí po linkách vzdálených od sebe asi 20 metrů (teda jestli si to dobře pamatuju) a dříví ukládá do hromad u cesty, aby vyvážecí souprava jedoucí za ním mohla projíždět taktéž po lince a měla usnadněnou práci... Tady jezdí harvestor lesem všude, kde potřebuje, dříví upustí tam, kde je to pro něj nejjednodušší a vyvážecí souprava pak musí taky projíždět lesem, aby tohle dříví mohla sesbírat... Škody na lesním porostu nechám bez komentáře:-(

Jestli mě na zdejším školním výjezdu něco překvapilo, tak kouření v lese. Tady to nikdo moc neřeší, je to úplně běžná věc... Nějak si neumím představit, že by si při nějakém našem výjezdu na ŠLP Křtiny někdo z našich spolužáků takhle veřejně zapálil v lese, ale ve Finsku je i tohle možné:-) Co mě už naopak nepřekvapilo (a děláme to taky) je oslovování našich učitelů křestním jménem. Napřed mi to připadalo zvláštní, ale je to docela fajn zvyk:-)

Po svačinové přestávce jsme se ještě podívali na vykládání dřeva z vyvážecí soupravy do lodě (naší) a následné přemístění dřeva do lodě jiné. Když byla naše loď prázdná, nastoupili jsme a vydali se na zpáteční cestu k našim autům.

Vraceli jsme se přes Varkaus, kde jsme se ještě zastavili na skladě, kam se vykládá dřevo z lodí. Nikdy dřív jsem neviděla na dřevoskladě břízu a ani nevím, jestli je to někde u nás možné... A (pro mě) překvapivě vypadala docela dobře:-)

Ve Varkausu je jedna z poboček dřevozpracujícího závodu Stora Enso (má zastoupení i v ČR), takže Varkaus je takové centrum, kam se dopravuje dřevo z okolí... Kromě této obrovské fabriky a spousty dřeva toho ve Varkausu moc není, teda aspoň na první pohled z okýnka dodávky... Čeho jsem si ale náhodou všimla, tak na jedné hospodě byla cedule Pilsner Urquel:-)

Varkaus je také místem, kde jsou k vidění plavební komory spojující menší jezera (v tomhle případě Unnukka a Haukivesi) tak, aby byla splavná až po velké jezero Saimaa. U jedné z těchto plavebních komor jsme se byli podívat a potom jsme ještě zastavili u další a navštívili místní muzeum. V muzeu byly vystaveny fotky, dobové uniformy, potápěčská výstroj, nářadí a další věci související s budováním plavebních komor a jejich provozem... V muzeu byla k vidění spousta zajímavých věcí a dokonce jsme se tam mohli pár věcí dočíst i v angličtině:-)

Ale nejzajímavější věc, co jsem viděla a doteď z ní trošku nestíhám, byl jeden takovej kajak... Kontrolní otázka: Co udělá ve Finsku posádka kajaku, když přijede před plavební komoru? Vystoupí, poponese kajak podél komory (odhadem něco málo přes 100 m), za ní zase nasedne do kajaku a frčí dál? Ne!! I kajak použije plavební komoru:-) A my jsme aspoň viděli, jak to vlastně funguje...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.