Leden 2009

Finská muzika, co se často hraje v tamějších rádiích

29. ledna 2009 v 23:43 | Vencík |  Suomi / Finsko


Muzika s texty v angličtině


Sturm und Drang - IndianSturm und Drang - A Million NightsNegative - Giving Up!The Rasmus - JustifyThe Rasmus - Livin´ in a World Without YouA na závěr jedna starší písnička, co se ale ještě pořád docela dost hraje:

Nightwish - Sleeping Sun
Finská muzika ve finštině


Samuli Edelmann - Kaikki tahtooJuha Tapio - Kaksi puuta
Jani Wickholm - KaveriLaura Närhi - KuutamollaEgotrippi - Matkustaja
Aki Sirkesalo & Lisa Nilsson - Mysteeri (Mysteriet)
(finsko - švédský text)Lauri Tähkä & Elonkerjuu - Reikäinen taivasHapporadio - Che GuevaraHapporadio - Puhu äänellä jonka kuulenPetri Munck - Levoton PrinssiKatri Ylander - Unta
Neljä Ruusua - Elän vain kerranNeljä Ruusua - Sun täytyy mennäA na úplný konec muzika, kterou mám opravdu moc ráda - Juice Leskinen...

Juice Leskinen - Musta aurinko nouseeJonna Tervomaa - Rakkauden haudalla
(autorem je taktéž Juice Leskinen)... a to by bylo pro dnešek všechno:-)

Stránky o Finsku, které musíte vidět!

29. ledna 2009 v 16:40 | Vencík |  Suomi / Finsko

Nedávno jsem objevila tenhle blog: Finland - country of my heart

Jsou to moc hezky zpracované stránky o Finsku, kde se člověk při každé návštěvě dozví něco nového a zajímavého:-) A to i přesto, že jsem měla tu možnost ve Finsku nějaký čas pobývat...

Doporučuju vám všem, kdo máte rádi Finsko:-) Tyhle stránky rozhodně stojí za návštěvu!

P.S.: Možná nebudou úplně dobře fungovat v Internet Explorer, ale v Mozille určitě...VAROVÁNÍ !!! Všem, kdo chcete jet do Finska sbírat jahody...

15. ledna 2009 v 11:12 | Vencík |  Suomi / Finsko
... a hledáte práci na stránkách www.mol.fi:

Tak jako loni se zde objevil inzerát, který na první pohled vypadá takhle:
Strawberry pickers /Mansikanpoimija, Vilppulan mansikkatila, Asikkala, Asikkala, muu osa-aikatyö, Kesto: 1 - 3 kk

Pro nás Čechy může být na první pohled fajn, že tenhle inzerát je jako jeden z mála psaný v angličtině a jejich stránky také vypadají docela hezky, ale zdání klame!! A tak vás chci varovat: TUHLE PRÁCI NEBERTE!! A místu zvanému Asikkala se radši vyhněte obloukem! Ne, vůbec nemám nic osobního proti Asikkala, ale pracovat tam nechtějte... Proč?
1. Příšerné bydlení a podmínky k životu
2. Jen stěží si vyděláte nějaké peníze

V Asikkala jsem naštěstí nebyla osobně, ale moc dobře ho znám z vyprávění kolegů sběračů, kteří odtud přišli (nebo spíš zdrhli) k nám na pole poblíž Halikko...

Z vlastní zkušenosti vím, že letní práce ve Finsku může být docela fajn:-) Ale hledejte opatrně... Všem sběračům přeju hodně štěstí!:-)Sen českého lesníka

9. ledna 2009 v 12:25 | Vencík |  Jen tak...
Tahle básnička (včetně vysvětlivek) mi přišla mejlem a nedá mi to - musím se o ni podělit tady na blogu, protože se mi opravdu moc líbí:-) Vlastně, možná to je takové malinké nahlédnutí do Vencíkovy budoucnosti;-)
Moc děkuju autorovi tohoto dílka, ale bohužel vůbec netuším, kdo to je...


Sen českého lesníka


Tak jako každý den popíjím u baru,
venku mám zapíchlé terénní "Subaru".

Právníci, bankéři mohou mi závidět,
za slušný peníze projel jsem celý svět.

To co jsem kdysi měl v korunách českých,
dostávám v EURECH, no není to hezký ?

Ženský mi padají vášnivě k nohám,
to ale přičítám finančním vlohám.

Kůrovec zničen je, v lese má křížek,
sypavku borovou znám už jen z knížek.

V létě je teplo, v zimě zas zima,
kultury pro svůj růst maj správný klima.

Vítr moc nefouká, proto si vyjdu
za vilku - do lesa - do oáz klidu.

Ochránci přírody už tolik neřádí,
mohutné harvestry v těžbě se předvádí.

Práce je poskrovnu, není co dělat,
tak chovám stádečko francouzských telat.


Najednou krásný sen rychle se boří,
"Karlíku rychle vstaň, v lese ti hoří!".

Z postele vyskočím, nazuju galoše,
po krátkém snažení natočím tráboše.

A ten sen vyhodím zklamaně do koše !


Vysvětlivky:
Lesník - osoba, strarající se o výchovu lesa, neustále se pohybující v zelené uniformě a holinkách či galoších, které si zpravidla před spaním sundá.
Subaru - v zahraničí běžně používané osobní terénní vozidlo s pohonem všech kol, českému lesníkovi důvěrně známé z fotografií.
Kůrovec - hmyzí škůdce, zavrhovaný lesnickou a vítaný dřevařskou lobby.
Sypavka borová - houbová choroba, která způsobuje opadávání starších ročníků borových jehlic vánočních stromků a tím nepřímo nutí rodiče investovat více peněz do vánočních dárků tak, aby pod tím průhledným koštětem alespoň něco bylo.
Harvestor - stroj mající podobu slona, sloužící k těžbě a naplňování přísloví o slonovi a porcelánu v lesním prostředí.
Kultura - lesní porost mladšího věkového stadia, v příměstských oblastech se dožívající výšky vánočního stromku.
Vilka - honosný název pro o samotě ležící hájenku s přístavbami (králíkárnou a garáží pro motocykl ČZ, Trabanta a sekačku trávy).
EURO - nová měna sjednocené Evropy, kterou český lesník jednou bude znát zpravidla v kovové podobě.
Galoše - gumové boty, používané v minulém století (a v některých oborech dosud) k ochraně před vodou, zimou, teplem, světlem a hmyzem, podporující růst parazitických hub.
Tráboš - nezničitelné vozidlo východoněmecké produkce, které po zaplnění ulic kolem západoněmeckých ambasád koncem 80.let způsobilo pád socializmu v tzv.východním bloku.Zima jak sviňa...

7. ledna 2009 v 12:46 | Vencík |  Suomi / Finsko

V České republice? Kdepak... U nás je vlastně teplo!!:-)

Nevěříte?! Podívejte se na stránky Ilmatieteen laitos, jaké počasí právě mají ve Finsku...

Dnešní stav:

Mapa vpravo ukazuje aktuální počasí ve Finsku - 7.1.2009 v 11:00 finského času...


Ostatní údaje se týkají městečka Salla. Vybrala jsem ho schválně jako nejextrémnější, co se nízkých teplot týče... Během posledních několika dnů je tam opravdu "zima jak sviňa"!!:-)

Nahoře vidíte předpověď počasí v Salla na následujících 5 dní.
Päivä = den; yö = noc; středou (keskiviikko) počínaje.
Přemýšlím, jestli se obyvatelé Salla těší, že se jim v následujících dnech konečně oteplí, a nebo ne... Finové totiž tyhle záležitosti vidí asi trošku jinak než my. Jsou odjakživa zvyklí na mrazivou severskou zimu se spoustou sněhu a snad to tak mají i rádi:-) Neříkám, že úplně všichni, ale v mnoha případech tomu tak opravdu je...

Na následující mapce (ze stránek: www.viamichelin.com) je vyznačeno, kde se nachází Salla:

A další info o aktuálním počasí v Salla - ve 12:00 hodin finského času:

Sluníčko vychází v 10:39 a zapadá ve 13:44. Délka dne je 3 h 5 min.
V Helsinkách dnes: 9:19 - 15:34; 6 h 15 min.
V nejsevernějších oblastech Finska stále ještě sluníčko vůbec nevychází...

Teplota: -28,3 °C (v 11:00 bylo ještě 30,9 °C!!)
Tlak vzduchu: 996,4 hPa
Vlhkost: 78 %
Jihovýchodní vítr: 1 m/s
Oblačnost: 8/8... a právě proto si teď myslím, že v České republice máme vlastně hezky teplo a vážím si těch úžasně dlouhých dnů tady u nás:-)

A jak jste na tom vy?

Finská rádia na internetu

1. ledna 2009 v 16:40 | Vencík |  Suomi / Finsko

Díky internetu se postupem času některé vzdálenosti staly úplně nepodstatnými. A tak si teď sedím ve svém pokojíčku u počítače (měla bych se totiž učit, ale místo toho se flákám...) a s malinkým úsměvem na tváři poslouchám finské rádio. Někdy si představuju, že třeba zrovna to stejné rádio poslouchá ve Finsku někdo mně blízký a narozdíl ode mě rozumí všem slovům a vůbec mu to nepřijde zvláštní;-) Ba naopak jim možná právě tahle rádiová stanice připadá úplně hrozná a nezajímavá... Tak jako občas nám ty naše;-)

Vždycky si ráda poslechnu mluvenou finštinu. Tak trochu pro změnu, neboť finská muzika mi hraje, ať už v empétrojce nebo z repráčků počítače, skoro pořád... Obzvlášť finské zpravodajství mívá svoje nenapodobitelné kouzlo;-) A taky se mi povětšinou líbí jejich výběr muziky, hlavně v pozdních nočních hodinách. Finové se totiž nebojí pouštět do éteru třeba písničky od Nightwish a tak vůbec se mi zdá, že ten jejich rádiový "jukeboksi" (čte se to opravdu takhle, úplně přesně po písmenkách...) bývá povětšinou takový rockovější:-) Ale zároveň se tahle trochu drsnější muzika docela příjemně střídá se zahraniční hudební tvorbou a s finskými romantickými (nebo rádoby romantickými) hitovkami;-)


Moje nejoblíbenější na internetu vysílající rádio je určitě Radio Nova - stránky rádia zde. Rádio se spustí kliknutím na odkaz Radio Nova On Air (na stránkách rádia vlevo skoro nahoře). Tohle rádio poslouchám ráda, už během léta uprostřed finských polí jsem ho měla naladěné v empétrojce a příjemně jsem si tak krátila své pracovní dny i podvečerní volné chvilky... Ale jako snad všechno na světě, i tohle finské rádio má svoje mouchy - některé aktuální hity tam občas pouští snad každou druhou třetí hodinu!! I když si teda vůbec netroufám tvrdit, že naše rádia jsou na tom líp;-)Hned několik rádií je k nalezení na stránkách YLE.fi - konkrétně zde. Neposlouchala jsem ještě všechna YLE-rádia, ale většinou mi to připomíná náš Radiožurnál v tom smyslu, že se tam trošku víc mluví a občas hrají starší muziku.

Za zmínku určitě stojí "Sámi Radio" (finsky: "Saamen Radio") vysílající v Laponsku.
V časech 7.15-11.00 a 14.00-18.30 tam běží vlastní program, ve zbytku dne jej pak střídá program rádia YLE Radio Suomi. Při troše štěstí můžete na Radio Sámi příležitostně (ve výše zmíněných časech - sem tam...) slyšet sámštinu - jazyk Sámů (Laponců). V souvislosti s tímto jazykem mi ještě pořád vrtá hlavou jedna záležitost: jak se přihodilo, že Sámové používají ve svém psaném jazyce háčky a čárky?! Přemýšlím, jestli se mohli inspirovat češtinou... Zatím to pro mě zůstává nevyřešenou záhadou, ale časem to určitě nějak zjistím:-)

Některá YLE-rádia vysílají ve švédštině: "X3M - YLE Radio Extrem"; "YLE Radio Vega" - obě...

"YLE Radio Suomi - Maakuntaradiot" je finské regionální rádio. Je možné nastavit si různé oblasti Finska. Jen pro info: Pieksämäki patří do oblasti Etelä-Savo a tak Radio Savo je ta správná volba;-) Konkrétní regionální rádio se vybírá z nabídky pod "Valitse kanava" a pouští kliknutím na "Avaa".

Ostatní YLE-rádia se spouští kliknutím na odkaz "Kuuntele":-)


Nevím, jestli existuje někde v ČR další takový cvok jako já, co poslouchá ve svém volném čase finské rádio;-) Ale myslím si, že může být zajímavé to aspoň zkusit. Zaposlouchat se na chvilku do finštiny, toho zvláštního a hezkého jazyka dalekého severu... a třeba si při tom představovat Finsko nebo na něj vzpomínat, tak jako já...

Příjemný poslech všem odvážlivcům přeje Vencík:-)


P.S.: Při hledání finských rádií na internetu jsem náhodou narazila na tyto stránky:))

Kde? Adresa je úplně jednoduchá: www.sral.fi :-)
Co k tomu dodat?! Snad jen: SRAL je zkratka názvu "Suomen Radioamatööriliitto ry", což neznamená vůbec nic špatného!! Je to: Finská radioamatérská společnost.

Miksi kirjoitan tästä - "SRAL"? Koska tšekkiläisen katseesta on tosi hassu, että Suomessa voi olla olemassa jokin liitto, jonkin nimi on SRAL:)) Tšekin kielessä "sral" tarkoittaa: (hän) paskansi... Anteeksi, että kirjoitan niin huonoja suomalaisia sanoja blogiin;-)