Červen 2010

ILTALEHTI.fi - Näin suomalaiset viettävät juhannusta

27. června 2010 v 11:19 | Vencík |  Suomi / Finsko

ILTALEHTI.fi - Takhle Finové slaví Juhannus


Finské noviny Iltalehti pravidelně zveřejňují na svých internetových stránkách zajímavé fotky, co jim posílají čtenáři. Tentokrát zde najdete hned tři alba fotek z pátečních oslav Juhannusu - 1, 2, 3.

Ale také starší fotky stojí za to!! Jsou řazeny vzestupně podle týdnů. Odkazy jsou umístěny vlevo od obrázku pod nadpisem "LUKIJAN KUVA" - bílé písmo v červeném poli.

Stará Boleslav aneb Vencíkovo loučení s městem...

27. června 2010 v 10:55 | Vencík |  Novinky v Galerii

Ve čtvrtek 17. června jsem při své poslední procházce Starou Boleslaví míjela známá místa a sem tam něco jsem si vyfotila na památku. Fotky najdete v Galerii tady.

P.S.: Já vím, že je tam ten samý kostel skoro dvacetkrát ;-) Ale nechtělo se mi to mazat...

Stará Boleslav

Valokuvat kaupungista nimeltään Brandýs nad Labem - Stará Boleslav (tällä kertaa osasta "Stará Boleslav") löytyvät tästä.

Okolí Brandýsa na kole

22. června 2010 v 0:21 | Vencík |  Novinky v Galerii

V průběhu června, kdy už se můj čas trávený v Brandýse nad Labem čím dál tím víc chýlil ke konci, jsem se snažila ještě aspoň trochu prozkoumat okolí tohoto města.

Cestou do Byšiček...

Ve dnech 8. a 9.6. jsem se po práci vypravila na dva kratší výlety - do Byšiček a k místu zvanému Svatý Václav.

Byšičky jsou prý barokní ves... To nevím a nemůžu posoudit, protože těmhle stylům rozumím asi tak jako koza petrželi ;-) Ale protože se o tom zmiňuje informační cedule v Byšičkách i Wikipedie, tak na tom asi něco bude. Každopádně teda, přestože je tahle vesnička i na turistické mapě strašně malá a snadno přehlédnutelná, tak ve skutečnosti je moc zajímavá, zvláštní a hezká!! Nic takového jsem ještě nikdy neviděla a musím říct, že se mi tam opravdu líbilo :-) Tahle vesnice je totiž slepá (pro auta - na kole se dá pokračovat cestou mezi ploty dál) a končí takovou malebnou kruhovitou návsí, kde uprostřed stojí kaplička obklopená vzrostlými korunami čtyř starých lip. Okolo kapličky vede kolem dokola silnice a za ní - a za přiléhajícím pruhem trávníku - jsou pravidelně rozmístěné domky.

Byšičky - náves

Já se ale musím přiznat, že ze všech těch starobylých i novějších obydlí v Byšičkách se mi nejvíc líbil tenhle baráček u silnice, mimo náves:

Byšičky

Svatý Václav je taktéž takové zajímavé, s ničím nezaměnitelné místo. Frčím si to na kole po cyklostezce od Čelákovic, tedy od Labe směrem na SV a V - viz mapa zde. A okolo sebe nevidím nic jiného než les, jen sem tam nějaké studně - a matně tuším, že někde poblíž by měly vést koleje. A najednou se přede mnou objeví tohle:

Svatý Václav

No, čekali byste něco takového v místě, kam přijíždíte odtud a pokračujete sem ?! Já teda ne... :-) Vlastně to byla jakási křižovatka cest - ale ty dvě další cesty vypadaly na první pohled snad ještě beznadějněji než tyhle dvě ;-) Jedna vedla kamsi do lesa - směrem od kolejí; a druhá, nepříliš široká, směřovala naopak přes koleje kamsi...

*****

Polabí skýtá mnohá zajímavá, obdivuhodná a zvláštní místa. Vůbec to tam není tak jednotvárné a nudné, jak to na první pohled vypadá ;-) Opravdu! Kdysi jsem až moc často říkala cosi o tom, že Polabí je divně placaté, rostou tam jen křivé borovice a je tam málo lesů... Teď už vím, že to není tak úplně pravda - stačí jen vyrazit na kole kousek za Starou Boleslav ;-) Přestože okolí Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi pro mě teda rozhodně není krajinou mého srdce, kde bych si přála žít a zemřít, tak musím chtě nechtě přiznat, že po některých tamějších místech a zákoutích se mi bude stýskat - a po cyklostezkách obzvlášť!! :-)


A na závěr tohoto článku se rozloučím jednou fotkou, k níž se výborně hodí reklamní slogan "Když ji miluješ, není co řešit!" :

Sojovice - bydliště nějakého fotbalového fanouška :-)

A ostatní fotky jsou k vidění tady.

Jedna vzpomínková fotka...

21. června 2010 v 21:03 | Vencík |  Novinky v Galerii

Tak takhle vypadal (a vypadá) náš pasovací glejt z prváku na LDF (Lesnická a dřevařská fakulta) MZLU v Brně:

Pasovací glejt z LDF MZLU v Brně

Ještě pořád visí na zdi u mě v pokojíčku :-)Vencíkův výlet na Kokořín

5. června 2010 v 23:45 | Vencík |  Novinky v Galerii

Kdysi přibližně v polovině května, ještě před oním dlouhotrvajícím deštivým obdobím, jsem vytáhla své kolo zpod přístřešku před ÚHÚLem (v Brandýse nad Labem) a jela jsem se podívat na hrad Kokořín. Předem jsem to nikterak moc neplánovala - jen jsem si do batohu sbalila mapu a pár nezbytných věcí a vyrazila jsem... A tak mě pak to konečné číslo 105 km na mém tachometru malinko překvapilo - jo, vynulovanej před jízdou byl ;-)

Možná se podělím o pár svých zážitků, až bude víc času... Teď jsem vložila sem na blog alespoň nějaké fotky. Jsou ke skouknutí tady.

Kokořín

Joskus toukokuun puolivälissä lähdin pyörällä retkelle linnaan Kokořín. Se sijaitsee suurin piirtein 40 km Prahasta pohjoissuuntaan, melko lähellä kaupungista Brandýs nad Labem, jossa olen nyt töissä. Yhteensä (sinne ja takaisin) poljin 105 km - oli mukavaa, enimmäkseen tasainen maisema :-) Tässä voi katsoa valokuvia.