Červenec 2010

Pár nových s Finskem souvisejících objevů :-)

24. července 2010 v 21:46 | Vencík |  Suomi / Finsko

Věřte nebo ne, Velkopopovický Kozel má ve Finsku své vlastní stránky!! Vlastně to není zas až tak překvapivé, protože Kozel (aneb "Velkopopovicky") je ve Finsku hooodně oblíbené pivo - a černý Kozel obzvlášť. Ale každopádně, mám z toho radost :-) www.kozel.fi

*****

Ve Finsku existuje internetový obchod, který se specializuje na české věci :-) http://tsekkitavaraa.valmiskauppa.fi
Už kdysi dávno jsem zjistila, že Krteček se finsky řekne Myyrä. Ale netušila jsem, že Rumcajs je "Rosvo Rudolf" :-) Na stránkách se píše, že tento internetový obchod spravuje nějaký Fin žijící v ČR...

*****

Určitě znáte písničku "Když jsem já byl tenkrát kluk" od Karla Gotta:A tohle je finská verze s názvem "Eilen kun mä tiennyt en" - zpívá Tapio Heinonen:


Kiitos, Ulla-Maija :-)


*****

V Laponsku v pátek ráno mrzlo a padal sníh!! Obrázky na stránkách Yle.fi. (Na jihu Finska se v ten samý den teploty vyšplhaly někam ke 26 °C.)

*****

Finská lyžařka Virpi Kuitunen se vdala, fotky zde :-) Onneksi olkoon!První dny a týdny v Plzni

24. července 2010 v 20:43 | Vencík |  Jen tak...

Plzeň - dvanáctku pivo však nepočítaje - pro mě ještě v březnu byla velkou neznámou... Vzdálené město, kam jsem do té doby zavítala jen jednou. Přesněji řečeno, zahlédla jsem kousek Plzně z okna autobusu cestou na školní exkurzi z geologie, v prváku na MZLU v Brně. Ale při rozhodování se, jestli jít do Plzně za prací nebo ne - což mi ve své podstatě netrvalo déle než 5 minut - tohle nebyl žádný velký důvod proti, ale spíš takové malinké "pro" ;-)

A tak se po více než čtvrtstoletí (sakra, už tolik!) svého života učím žít v paneláku :-) A je to trošku divné... Ale pomalu si zvykám - např. už nevyklepávám jehličí nashromážděné v kapsách oblečení z okna ;-) A stále se nepřestávám divit tomu, že moje babička ve městě vzdáleném od Plzně nějakých 150 km měla v paneláku úplně stejně vypadající koupelnu...

Prozatímně, asi do října, bydlím na Doubravce, což je východní (nebo severovýchodní) část Plzně. Náš panelák stojí na okraji parku a nedaleko vede železniční trať. Z okna pokoje vidím spoustu stromů, jeden dům a asi dvě horní patra jednoho vyššího paneláku. Vlastně si ani nepřipadám jako ve velkém městě :-) A když k tomu připočtu fakt, že svou pracovní dobu trávím v lese, tak mám teď docela fajn živobytí ;-)

Náš panelák

Po kanceláři se mi zatím nestýská. Když teď trošku pominu tu "pracovní" stránku věci, tak: užívám si chození po lese, prolízání oplocenek a pasek s trávou občas vyšší než já, sem tam si všímám veverek, jak hbitě šplhají po kmenech stromů, viděla jsem rojící se včely na staré usychající borovici, taky jednu kunu.. :-) Našla jsem jednu mrtvou srnku... A to jediné, co mě tak úplně nenechává v klidu, je možnost, že najdu v lese něco, co nemám najít :-/ Ale naštěstí ta pravděpodobnost je malá, takže v pohodě. A abych nezapomněla, jen pro zajímavost, nafasovala jsem mimo jiné pastelky a litrovku repelentu - celkově vzato asi trošku netradiční pracovní pomůcky ;-)

Zkouším se vrátit k florbalu. Náš tým se jmenuje Buchty Plzeň. Zatím znám tři spoluhráčky, ale od zítřka by se to mělo změnit - tak uvidíme ;-) Nějaké dva roky jsem to pořádně nehrála a je to znát... Ale třeba se to zlepší, doufám v to :-)

Minulý týden jsem zavítala na první kolo Gambrinus ligy - zápas plzeňské Viktorky proti Olomouci. A tak už znám kromě stadionu v brněnském Králově Poli i ten ve Štruncových sadech. A viděla jsem "Páju" Horvátha živě!! :-) Teda, myslím tím živě na fotbalovém trávníku. Už dříve jsem měla to štěstí, že jsem ho potkala v Pelhřimově v Bille - a vůbec netuším, co v těch našich končinách dělal... A zajímalo by mě to ;-) Olé olé olé, Viktorka Plzeň!!

A těším se už teď, jak budu v zimě chodit na hokejovou extraligu!! A tak vůbec - užívat si zase výhody (i nevýhody) většího města ;-)

... Mezi takové nevýhody počítám např. parkování před panelákem. Jak já při tom trpím!! :)) Nedávno mě jeden chlap vyděšeně sledoval, jak se snažím nacouvat mezi dvě auta, protože to jeho se zrovna vyskytovalo tak nějak poblíž...;-) Nakonec se povedlo, ale byl to boj - tak jako už víckrát...

A když už se zmiňuju o řízení auta, tak mi to nedá, abych na závěr nepovyprávěla o tom, kterak jsem koncem června jela do Plzně... Cesta probíhala celkem v pohodě. Až na město. Měla jsem v plánu jet na Doubravku, kde teď bydlím, přes Božkov. Jenže najednou jsem vjela do Plzně - cedule Božkov nikde, jen PLZEŇ. Neměla jsem sebemenší tušení, kde teda vlastně jsem, když ne v Božkově!! A najednou už vidím nějakej ten trolejbus. A říkám si: sakra, co teď?! A tak jsem prostě jen jela pořád po hlavní, neznámo kam... Jako fakt! A byl to teda hodně zvláštní pocit :-/ A jak tak nervózně, vyděšeně, bezradně projíždím těmi neznámými ulicemi, vidím najednou na sloupu ceduli LIDL... Tak si říkám, že třeba budu mít štěstí a bude to ten můj :-) Věděla jsem, že náš panelák se nachází kousek (asi tak půl kiláku) od nějakého Lidlu. A tak přestože jsem v tu chvíli vůbec netušila, v jaké části Plzně se zrovna vyskytuju, držela jsem se té cedule... Moc rozumnějších možností mi ani nezbývalo ;-) A štěstí se mě tentokrát drželo jako klíště!! A nejspíš se rozhodlo nepustit se mě za žádnou cenu nebo nevím, neumím si to nikterak vysvětlit...;-) Opravdu to byl ten "náš" Lidl :-)
Teď už tudy jezdím běžně - každý pracovní den do lesa. Už mi to nepřijde... Dokonce už vím, že ta část Plzně je opravdu Božkov, jen to tam na žádné ceduli není napsané ;-) Ale tenkrát poprvé, no, zajímavý zážitek to byl...

Takže - takhle nějak se žije v Plzni :-)


Pár fotek z centra Plzně...

23. července 2010 v 22:06 | Vencík

... než mi dosloužil foťák :(

Velká synagoga

 Další fotky jsou tady. / Enemmän valokuvia on tässä.

Vencíkovy první fotky z Plzně

4. července 2010 v 22:41 | Vencík |  Novinky v Galerii

Nejspíš si Plzeň představujete jinak, než bude vidět na mých fotkách... Bydlím na okraji Plzně, v části zvané Doubravka, v jednom z tamějších paneláků. Ten náš stojí přímo na okraji parku s názvem V Homolkách. A fotky jsou prozatím jen z Doubravky, takže vůbec nepřipomínají velké město... Ale do centra určitě brzy s foťákem zavítám :-)

Kostel sv. Jiří

Ostatní fotky jsou k vidění v Galerii tady.

Viime lauantaina muutin uuden työn perään kaupunkiin nimeltään Plzeň. Tässä on valokuvia Plzeňistä - mutta vain kaupungin "reunalta", koska en ole vielä käynyt keskustassa...