Helsinki

27. června 2012 v 21:28 | Vencík |  Suomi 2012

Z Helsinek jsem toho, pravda, nestihla zrovna moc. Přesouvala jsem se tam z Turku. Cesta přes Turku na vlakové nádraží proběhla i s těmi mými batožinami úplně v pohodě, i díky tomu, že jsem měla z předchozího dne ještě pořád platnou 24-hodinovou kartičku na MHD a taky jsem měla trochu štěstí, že jsem zrovna chytla jíž vyzkoušený bus č. 8 a nemusela jsem tak zkoumat, co jezdí směrem k nádraží.

Jen jedna trochu zvláštní věc se mi přihodila. Při čekání na lístek - na nádraží v Turku se chodí k okýnku podle čísel na lístku z automatu, tak jako u nás v ČR třeba na poště nebo v bance - si sedla kus ode mě jedna paní. Ptala se mě, kam cestuju s tolika zavazadly. A prohodily jsme ještě pár slov o Turku, finských jezerech a tak různě… Byla docela milá. A zničehonic se mě ptá, jestli chodím do kostela :)) Tak jsem se přiznala, že teda jako ne. A paní se rozpovídala o tom, jak je to fajn tam chodit… Ne, nemyslím si, že byla nějaká jehovistka nebo tak něco, nesnažila se mě nějak přesvědčovat, že bych tam měla chodit taky - jen o tom vyprávěla :-) Zajímalo by mě, co na tom ti Finové mají… Kdysi totiž Isabel (někdejší spolužačka z Nikkarily) musela vyplňovat kolonku "náboženství" v pracovním dotazníku! :-)

Z okna vlaku jsem znovu viděla baráček a pole v Jokikausta, kde jsem kdysi dvě léta (celkem 5 měsíců) pracovala na poli. Ani jsem to nikterak nehlídala, nevím totiž, podle čeho ve směru Turku-Helsinki poznat, že za chvilku to bude - ale zrovna jsem se ve správnou chvilku podívala z okna a stihla jsem to :-)

Cestou jsem vymyslela plán - dát si oba velké bágly do úschovny (= do velké zamykací kovové skříňky) na nádraží, vyndat si jen to nejnutnější a vyzvednout si je další den, kdy stejně pojedeme do Hankasalmi právě odtud, z hlavního nádraží… Takže do Stadion Hostelu, což je pro mě již tradiční místo k nocování ve finské metropoli, jsem jela jen s malým batůžkem, papírovou taškou v ruce a lístkem MHD na 24 hodin v kapse :-)

A pak zase zpátky do města, omrknout pár známých míst - protože nebylo moc času, stihla jsem zavítat aspoň na Kauppatori (tržiště na pobřeží) a do Kauppahalli, projít se po Esplanadi, stavit se v Akateeminen Kirjakauppa, kde jsem si tentokrát koupila jen pohled, ale byl to boj, když kolem bylo tolik knížek :)) A taky jsem zašla do jednoho většího obchodu se suvenýry, kde jsem hledala jen jednu konkrétní věc - puk z právě probíhajícího mistrovství světa v hokeji, ale nenašla jsem… Trošku i v té souvislosti mě napadlo, že bych se mohla jet jen tak podívat k Hartwall areeně, jaké to tam vlastně je, při mistrovství světa - a když už jsem měla tu neomezenou jízdenku ;-)


Mám moc ráda Finsko i Helsinki, ale tohle mě docela zklamalo :-( Nejenže v centru Helsinek nebylo skoro ani poznat, že se v tom městě koná MS, ale ani poblíž stadionu… Ještě pár set metrů před Hartwall areenou se procházelo takovým velkým staveništěm :-/ U Hartwall areeny stál velký "stan", pár nikterak zajímavých stánků (spíše reklamních než fanouškovských) a stěna s portréty finských fanoušků, nechvalně proslavená tím, že se tam objevil i Breivikův obličej - pořadatelé si nevšimli, že si někdo dělal srandu a poslal místo své fotky tu jeho… No, čekala jsem, že taková hokejová země, jakou Finsko bezesporu je, bude víc prožívat domácí mistrovství světa. Ale vzhledem k přehnaným cenám lístků to úplně chápu :-/ Samozřejmě, taky mě napadlo, že bych se možná přece jen mohla zajít podívat na nějaký zápas - ale dát za zápas ve skupině 65 eur a víc?! Tak to asi fakt ne… Když začali ze stadionu vycházet diváci, překvapilo mě, že to jsou vesměs finská děcka - že by se ve školách rozdávaly lístky zdarma, aby to hlediště v televizi nevypadalo tak prázdné?? Mám takové podezření… Je to škoda.

Večer v hostelu jsem potkala takovou přátelskou, usměvavou Korejku. Když jsem jí řekla, odkud jsem, hned na mě vybalila: "děkuju"!!! Zůstala jsem překvapeně koukat… Prý že byla nedávno na pár dní v Praze a tohle slovo si zapamatovala :-) Dozvěděla jsem se, že cestuje 2 měsíce po Evropě a Finsko je její poslední země před návratem domů… :-)

Následující den (16.5.) po poledni jsem jela na letiště vyzvednout zbytek naší pracovní party (byli jsme čtyři). Možná vás napadne, proč tak složitě, proč jsem neletěla s nimi? Ve zkratce: 1 a půl dne trvající cesta autobusem a trajektem, s možností vzít s sebou 2 velká zavazadla, bez nutnosti procházet trapnými bezpečnostními kontrolami a připadat si sama jako nějaké zavazadlo, je pro mě lepší volbou - když mě netlačí čas :-) Z letiště jsme dojeli autobusem přímo k hlavnímu nádraží, kde jsme po chvíli čekání nastoupili do vlaku. Naší konečnou zastávkou bylo Hankasalmi. Shodou okolností jsme přestupovali v Pieksämäki, mém někdejším domově - ale protože jsme měli na přestup jen 5 minut, nebyl na nostalgické vzpomínání čas ;-) V Hankasalmi nás čekal šéfík s autem… Moje pracovní dovolená začala :-)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miriamme | Web | 2. července 2012 v 19:21 | Reagovat

tenhle blog se asi stane mím oblíbenym....Aaaaah finsko jak ja milujiskupinu ktera z tebe pochadzi....muj Nightwish-i

2 Triss Wyvernia | 13. července 2012 v 16:37 | Reagovat

Já Finsko žeru :D stále a pořád neúspěšně sháním nějakého čecha/češku, který byl ve Finsku a podělil se o zážitky :( Každopádně si tě dávám do záložek :)

3 Lucka Hovi | E-mail | 13. července 2012 v 18:16 | Reagovat

[2]:
Ahojky,za měsíc tam taky valím a doufám že tam zůstanu Finové jééé :D jsme ulítlá na jejich hudbu,na bloďáky,jejich styl učím se Finsky,fandím Suomi prostě všechno!

4 Triss Wyvernia | E-mail | 16. července 2012 v 14:34 | Reagovat

[3]:
Ahoj :) asi bys/byste si se mnou nechtěla psát že? :( Strasne moc prosíím O:)

5 Triss Wyvernia | E-mail | Web | 17. července 2012 v 17:10 | Reagovat

Začínám dělat blog o Finsku, tak jestli byste se tam podívali aspoň na chvilinku ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.